Podoba predvolebnej kampane pred tohtoročnými parlamentnými voľbami bude mať určite mbnoho prívlastkov. K jedného z prívlastkov prispel aj predseda jednej strany, ktorý smskou pozýval na stretnutie so svojim „fanclubom“ na pive v jednej piešťanskej pivárni. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby tu neboli telefónne čísla cudzích ľudí a politická strana, ktorá sa k nim dostala Ako je to teda s ochranou osobných údajov, medzi ktoré patrí aj telefónne číslo?
Snahu ochraňovať čo najviac osobné údaje by sme mohli začať rokom 1996, kedy sa v jednom ekonomickom týždenníku objavil článok o obchodovaní s telefónnymi číslami.
Ako sa (ne)stať milionárom?
Pre tých neskôr narodených uvádzam, že išlo o obdobie vskutku hojnej distribúcie letákov, podľa ktorých napr. práve jeho adresát vyhral na tú dobu pekné peniaze : cca. 1 milión vtedajších slovenských korún. Podmienkou na „uplatnenie „výhry“ ale bolo, aby „výherca“ zavolal na audiotexové číslo, kde za minútu hovoru zaplatil cca. 65 vtedajších korún. Samozrejme, že žiadne peniaze nezískal, ale „získal“ vysoký mesačný telefónny účet za pevnú linku a oči pre plač…
(Nezaostávali ani rôzne zásielkové obchody, z ktorých niektoré za premrštené ceny predávali to, čo by ste pri troške hľadania zohnali za polovicu…)
A tieto telefónne čísla sa v tom čase predávali v balíkoch cca. po 1000 kusov, pričom cena jedného čísla bola 6 Sk (0.20 centov). Neskôr sa k tomu pridali aj mená a kompletné adresy… Dnes si callcentrá vytvárajú databázy z verejne prístupných zdrojov (rôzne telefónne zoznamy). Môže sa vám pokojne stať, že vám zavolajú z call centra, kde na otázku, odkiaľ majú vaše číslo, síce odpovedia z „verejných zdrojov“, ale pri neodbytnosti sa človek dozvie, že banka, v ktorej máte účet, im poskytla kontakt na vás. Prečo? Jednoducho, zabudli ste aj pri zakladaní účtu zakázať, aby vás oboznamovali s rôznymi akciami a ponukami…
Cestujúce adresy?
Rád spomínam, ako som neodbytným „dávačom“ peňazí (boli z Poľska) na ich leták, kde som sa mal stať milionárom, odpísal, že nemám hlas, nemôžem volať, ale zasielam im číslo účtu, ktorý mi bol omylom založený(chcel som iný, ale keďže s jeho prevádzkou banka nemala náklady, ostal funkčný), ako aj adresu, kde som namiesto pravého krstného men uviedol „Franta“. A dôkaz o „cestovaní adresy“ som mal po troch rokoch na svete: prišiel mi leták z inej firmy na meno „Franta Michalík“a ako striptérka mi na farebných obrázkoch ponúkal „super-bomba-špica“ produkty!!! Samozrejme za premrštené ceny…
Chcete zbohatnúť?
Troška silnejšia káva je to v situácii, keď bez laptopu či mobilu poniektorí neurobia ani krok. Približne pred desiatimi rokmi sa nám rozmohli vo veľkom tzvNigérijské listy. Išlo o to, že akýsi doktor, vraj angolský právnik, vám v srdcervúcom maily oznamoval, že po smrti nejakého dotyčného, ktorý havaroval dedíte. Ovšem pod podmienkou, že zašlete svoje osobné údaje: meno, rodné číslo, číslo účtu. Mal som tú možnosť, keď podľa mailov z tej doby som mal zdediť cca.2 milióny dolárov… Prešli roky, založil som si na jednom serveri mail, a čo nevidím? O týždeň mi už MAILOM nejaký Samuel Amala oznamuje, že na mňa čaká pár miliónikov… Lákavá predstava, ale opatrnosť ešte väčšia…
Ako sa stávame číslami…
V absurdnosti, keď muž prestáva byť mužom a stáva sa… či žena už nie je ženou (česť výnimkám!!!), hráme sa na ochranu kade-koho a kade-čoho,prišlo Ministerstvo vnútra s „nápadom“ jednoducho poslať rodné číslo do „výslužby“ a urobiť z nás šedú masu jedincov, označených BIFOm!
Ale poďme po poriadku…
Na možnosť zrušenia rodných čísel a ich nahradenia bezvýznamným zhlukom čísiel a vytvorenie číselnej masy z ľudí upozorňovali „konšpirátori „ už v 90.rokoch minulého storočia. Žiaľ, nikto ich nebral, podobne ako ich vyjadreniach o zrušení hotovosti vážne…
V rámci bývalej spoločnej republiky sa rodné čísla na Slovensku začali používať v roku 1954. Podľa zverejnených údajov sa v roku2053 vyčerpajú všetky možné varianty tohto 9– až 10-miestneho číselného údaja. „Rodné číslo prestane byť v roku 2054 jednoznačné,“ vysvetľuje v dôvodovej správe návrhu nového zákona o základných identifikátoroch fyzickej osoby ministerstvo vnútra. Rezort vnútra ešte v roku 2010 začal pracovať na novej legislatíve.
Celá debata | RSS tejto debaty