Smiať sa či plakať? Posledných desať rokov hľadám odpoveď na otázku:”Aké hodnoty má únia prezentovať? Čo nám priniesla Určite boli aj pozitíva, ale osobne vidím hlavne tie negatíva… ale poďme po poriadku:
Môj bývalý spolužiak je z mesta, kde bola minimálne od roku 1969 tradícia výroby cukru. Stál tam v rámci ČSS(F)R a neskôr SR najmodernejší cukrovar v SR. Jeho vybudovanie stálo “maličkosť” : nejakých 250 miliónov Kčs. i EK po našom na výrobu cukru stanovila kvôty. A nakoľko vlastníkom cukrovaru v rodnom meste môjho spolužiaka bola nie výrobná, ale obchodná spoločnosť (zameraná hlavne na zisk), táto prijala ponuku vzdať sa svojich kvot na výrobu cukru za cca 750€ za tomu. Čo to znamenalo? Cukrovar išiel ku dnu. A keď sa na internete objavilo video z búrania komína tohto cukrovaru, bývalý spolužiak si povedal, že z Bratislavy do svojho rodného mesta nebude chodiť autobusom.Prečo? Vždy pred rodným mestom ho ako poznávacie znamenie vítali komíny cukrovaru a priestor na ktorom stál sa po jeho zbúran aj s komínmi zmenil doslova a do písmena na holú pláň. Odvtedy uplynulo skoro 20 rokov a toto jeho predsavzatie stále trvá…
Ako chutí Európa? Sladko? Kyslo?
Doteraz si pmätám, ako sa po vstupe SR do EÚ o dušu pílili hraničné závory, padali vzletné frázy(najjemnejšia o slobode pohybu)…. Hovorilo sa o “vyspelých demokraciách”. Kontroverzné účinky vstupu Slovenska sa prejavili na juhu SR – prezývanej aj obilnica SR i hneď niekoľkými spôsobmi:
Ako huby po daždi začali zanikať družstvá. Ešte v 90. rokoch minulého storočia bolo pri ceste vlakom od Komárna vidieť skoro v každom dvore aspoň jeden fóliovník, v ktorom sa pestovali buď paradajky, papriky či kvety. S blížiacim sa letom sa lány polí začali sfarbovať priam do zlata. Vietor sa iba pohrával s obilím…. Dnes? Fóliovníky sú preč, namiesto obilia máme na mnohých miestach síce žltú farbu, ale od repky olejnej. Z roľníckych družstiev, ktoré boli skoro v každej dedine ostali ruiny. A výbehy, v ktorých boli kravy, sú dnes plné buriny či sutíny z rozpadávajúcich sa kravínov… Únia sa zmenila (bola nim?) na spolok, ktorý začal zasahovať do každej oblasti života. Úsmevne od zakrivenia banánov až po (pre vodičov menej úsmevne) zákaz spaľovákov…
Žijeme ešte na Slovensku?
Otázku hodnú Hamleta si kladiem vždy, keď vychutnávajúc kávičku v “mojej” kaviarni, do ktorej občas zájdem, pozerám cez veľkú sklenenú stenu na uličný ruch. Túto otázku si kladiem, keď vidím obchod, ktorý má iba jediné označenie “flowers experts”. Otázku si kladiem, keď vidím “barber shop”. Otázku si kladiem, keď namiesto “porada” počujem “meeting”. A ako “bonus,” keď počujem slovo “bike”. Význam týchto slov viem a aj keď nepatrím medzi jazykových puristov, dávam si otázku z medzititulky, nakoľko slovenský jazyk ponúka ekvivalenty týchto slov, ktoré nás nenútia používať len tieto – anglické… A či (ne)chceme, tak EÚ nás v tomto len utvrdzuje….
Modernosť? Skôr cesta k blbosti!
Osobne pozorujem, že vstupom do EÚ sme sa akoby utvrdzovali a od novembra 1989 sme začali) v snahách byť moderní doslova a do písmena aj cez mŕtvoly. Vraj modernosťou sa stalo mať najnovší dotykový telefón, platiť čo najviac kartou, hodinkami či mobilom. Využívať čo najviac internetbanking a nechať si jeho prostredníctvom vybieliť účet…
Školstvo sa zrejme radí medzi odvetvia, ktoré ako oblasť, od cca 1990. roku prebieha reformami, potrebuje zrejme reformu reforiem. Ako som nedávno počul:”Čím je národ blbší, tým je ľahšie ovládateľnejší.
Akoby epilóg?
Na sledujúce video (horúce hlavy, zamyslite sa nad jeho obsahom a nie kto ho nakrútil) netreba žiaden komentár! Úsudok o jeho obsahu a o “hodnotách” si urobte sami. Ľudské psy a trans deti. Toto je odkaz Slovákom z bruselského PRIDE (youtube.com)
Hodnoty, kde ste?
Sam najmocnejsi vodca FICO PREHLASIL ze BEZ ... ...
Je ti veľmi zle?? Posielam RZP. ...
Za „starých dobrých časov“ nám nevadili... ...
Zo začiatku zadarmo, návnada. Neskôr sa uvidí.... ...
O čo sa dá vás pripraviť? O dedove bačkory? O... ...
Celá debata | RSS tejto debaty