V prvej časti „Zachovajme paniku“ blogu sme sa venovali virologickým „pochutinám“, ktoré nás postretli za posledných 20 rokov. Popri samotnej neistote, nad rozširovaním ktorej sa v drvivej miere podieľajú práve médiá, tu svoje hrá aj určitá stádovitosť, ktorá je v ľuďoch nejakou zvláštnou „hrou“ psychológie, zakotvená. Zhodou okolností som sa dnes viezol v električke so psychológom, podľa ktorého o.i. práve stres (aj z paniky) robí z tela človeka priam ponukový lístok pre choroby (coronavírus nevynímajúc). Podobný názor vyjadrila aj lekárnička v lekárni na Obchodnej ulici v Bratislave, ktorá situáciu, ktorá nastala pri vykupovaní rúšok, nenazvala inak ako počiatkami paniky, ktorá je skutočne tým posledným, čo v situácii okolo tohto vírusu na Slovensku potrebujeme!!! Priznám sa, že ma obrazne povedané „vystrelil“ zo stoličky rozhovor v dnešnej Pravde s Jurajom Mesíkom „Koronavírus je už nezastaviteľný“. Ani nie tak nadpisom, sám som v novinách pracoval a viem, že nadpis „predáva“, ale odpoveďou na otázku: „ o Úrady v členských štátoch EÚ ubezpečujú, že nie je dôvod panikáriť napriek tomu, že situácia nevyzerá dobre. Na druhej strane ľudia skupujú potraviny a hygienické potreby. Kto postupuje správne?
-Paniku určite nepotrebujeme, ale urobiť si na dva či tri týždne zásoby základných vecí, ktoré človek potrebuje, nepovažujem za prejav paniky. Naopak, je to prejav občianskej zodpovednosti. Valí sa totiž na nás epidémia, akú Európa veľmi dlho nezažila. Šírenie koronavírusu je už nezadržateľné; vidíme, čo sa deje v severnom Taliansku. Počet ťažko chorých bude narastať. Bola len otázka času, kedy sa infekcia objaví aj na Slovensku; najprv jeden chorý, potom druhý a začne sa to zvyšovať.
oPoužili ste výraz občianska zodpovednosť.
Pochopiteľne, pretože každý zodpovedný človek by mal rozmýšľať, čo bude, keby ochorel on alebo niekto z jeho rodiny. Ide o to, aby ľudia, ktorí nebudú potrebovať hospitalizáciu, zostali doma. Keď je nutné izolovať sa na dva až tri týždne, nechodiť nakupovať, vyžaduje si to mať zásoby. Panika je iná vec – tá by nastala, keby sme mali na Slovensku veľa chorých a ľudia si až potom zrazu uvedomia, že situácia je vážna.“ Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale mne zo slovného spojenia „občianska zodpovednosť“ pripadá, akoby to bola nepriama výzva zobrať obchody útokom a kopírovať stav, aký tieto na Slovensku zažívajú najmä pred Vianocami. Občianska zodpovednosť je v prípade tohto vírusu práve nepodliehať panike a zachovať si chladnú hlavu a dodržiavať hygienu!!! Nie?
Celá debata | RSS tejto debaty