Uvedená kniha by sa smelo mohla zaradiť medzi historické thrillery. Bolo by to ale len pod podmienkou, že by bol jej dej vymyslený. Kniha Stanislava Motla: Kam zmizel zlatý poklad republiky vychádza zo skutočných faktov o zlate, presnejšie o zlatom poklade už bývalého Československa….
V úvode Motl popisuje osudy cárskeho zlatého pokladu v Rusku a podiel československých legionárov na jeho strážení a jeho neskoršom predaní boľševikom. V neistých časoch, ktoré vládnu v rokoch vojny je zlato najbezpečnejším platidlom. Podobne opisuje aj vznik republiky a prvé kroky hospodárstva a Koruny československej, ktorá vznikla začiatkom roka 1919. V tom čase už prebiehala ľudová zbierka na národný poklad. Až dych vyrážajúce ďalšie kapitoly knihy hovoria o období prvej ČSR, ako aj období, keď sa dostal k moci Adolf Hitler. Podobne Motl uvádza množstvo oficiálnych ale aj neoficiálnych informácií o jednaniach počas Mníchovskej dohody v roku 1938, ako aj osudu československého zlata v dobe nemeckej okupácie . V knihe je aj známy výrok Winstona Churchilla, ktorý v súvislosti s vydaním československého zlata uviedol, že toto bolo „druhým Mníchovom.“V dobe pred Mnichovom malo Československo v rôznych trezoroch doma i v zahraničí uložených 90 ton menového zlata. 14 tun stratilo po obsadení Sudet, dalších viac než 6 tun odviezli nemeckí okupanti po príchode do Prahy v rokoch 1939 až 1941. Skoro 26 ton si vzali Angličania za to, že naši vojaci bojovali aj za Veľkú Britániu. Konkrétne ako náhradu za to, že im poskytli výstroj a výzbroj!!! Ďalších 15 ton bolo využitých nacistami na obchodovanie so strategickými surovinami… A to nerátam stratené zlato zo Zbrojovky v Brane či zo Škoda Plzeň. Po skončení 2. svetovej vojny boli vyčíslené straty pre bývalé Československo na 456,3 miliardy korún. Priznám sa, že mi týmito faktami autor doslova vyrazil dych. Skutočne precízne napísaný román, s citáciou mnohých archívnych dokumentov, výpoveďami mnohých pamätníkov, pokračuje množstvom zaujímavostí, z ktorých by som spomenul: Komplikovaný priebeh rokovaní o vrátení ukradnutého zlata do vtedajšej ČSSR, ktoré sa po niekoľkých desaťročiach zavŕšili 20.februára u 1982. Na návrate zlata do republiky boli použité tri špeciálny lietadlá, všetky možné bezpečnostné opatrenia a za úplneho utajenia, takže sa verejnosť vôbec nedozvedela, že je zlato doma…
Najlepšie na koniec?
Záver knihy je venovaný rozdeleniu republiky.Vtedy bolo v trezoroch centrálnej banky Československa 102 ton zlata. Čechám v rámci rozdelenia pripadlo skoro 64 ton zlata… Na otázku, čo je s národným pokladom Čiech, sa autora jeden z veľmi dobre informovaných pracovníkov českej centrálnej banky len opýtal:“Vy to neviete?“ Čo (ne)vedel autor tejto vynikajúcej knihy a čo šokujúce sa dozvedel o českom zlate sa dočítate v knihe Stanislava Motla: Kam zmizel zlatý poklad republiky. Je to napínavá, veľmi dobre, zrozumiteľným jazykom napísaná kniha. Odporúčam!!!
V kontexte čerstvých správ o plánoch presunúť zlato Slovenskej republiky z trezorov Bank of England naspäť na Slovensko je to „nepríjemne!“ historicko – faktografické čítanie…
Celá debata | RSS tejto debaty