Bojíme sa minulosti II? („Vitajte“ emócie? )

Na prvý pohľad rečnícka otázka, ktorá si zaslúži len nerečnícku odpoveď: ÁNO. Bojíme sa minulosti – vlastnej histórie. Ba, dá sa povedať, že žijeme v určitom smere aj v sladkej nevedomosti…

Knižky, o ktorých bude reč, pochádzajú od dvoch rôznych autorov, ale venujú sa rovnakej téme. Dokonca pre niekoho tak nepríjemnej, že je schopný  kvôli nej aj robiť autorovi väčšie či menšie nepríjemnosti.

Svoje o tom vie Stanislav Háber, autor kníh Štefánik po pristátí zastrelený? či Exhumujme Štefánika. Druhá kniha je  od Mikuláša Novotu, s názvom Údery pod pás. Obe  knihy majú spoločnú snahu – priblížiť dôvody tragickej smrti generála  Milana Rastislava Štefánika, ktorý tragicky zahynul pri leteckom nešťastí 4.mája 1919. Zjednodušene povedané: Štefánik zahynul pri leteckom nešťastí… Je to naozaj pravda? Spoločná odpoveď je: NIE. Obaja autori vo svojich knihách približujú situáciu v Európe krátko pred a po I.svetovej vojne. Píšu o „súperení“ veľmocí, ako aj o „krájaní“ strednej Európy a vzniku nových štátov aj na troskách  Rakúsko – Uhorska. Ruka v ruke s ním ide aj odboj, snažiaci sa o vytvorenie budúceho spoločného štátu Čechov a Slovákov. A, samozrejme, nechýbajú ani rozpory medzi hlavnými predstaviteľmi odboja: T.G.Masarykom, E.Benešom a M.R.Štefánikom. Pričom spory Beneša so Štefánikom prerástli až do osobnej nenávisti. Prečo? Háber o tom vo svojej knihe píše: „Po Štefánikovej smrti  musela talianska vojenská misia ustúpiť francúzskej a odovzdať im velenie aj nad Slovenskom. Pritom Talinsko poskytlo Česko – Slovenskej republike při jej vzniku štedrú pomoc, ktorá sa vďaka náklonnosti Masaryka s Benešom  k Francúzsku nikdy nemusela Rímu vrátiť. A Milan Rastislav obvinil tesne pred svojou smrťou Beneša zo sprenevery peňazí, ktoré mali pochádzať aj od rodákov v zahraničí, a tie mal prehrať v kasíne v Monte Carlu. Štefánik chcel vraj celú udalosť súdne vyšetriť po prílete domov…“

Domov mal priletieť jeden z najvýznamnejších predstaviteľov odboja, ale nikto ho na letisku nečakal…. Prečo???

Vavro Šrobár, poverený minister pre správu Slovenska, išiel sadiť do Skalice lipy a ostatní? Beneša nikde, Masaryka tiež nie!. Vážnosť situácie len dokresľuje výrok Jana Masaryka (syna T.G.Masaryka), ktorý deň pred Štefánikovou smrťou celý vydesený vošiel do precovne českého akademického maliara Kohouta so slovami :“Právě jdu od otce. Jsem vyděšen, zítra bude celá republika v černých zástavách. Obávam se, že tomu už nezabráníme.“ Ako som na začiatku uviedol, obidve knihy približujú rovnakú udalosť – smrť generála Štefánika. Kým u Hábera ako čitateľ oceňujem, že bez obalu a nejakých slovných vypchávok, ide priamo k veci a opisuje udalosti, ktoré pozná či už  z inej literatúry, alebo na základe spomienok svedkov tejtp tragickej udalosti, Háberova kniha Exhumujme Štefánika je skutočne doslova a do písmena historickým thrillerom. Od jej začiatku až po koniec je doslova prešpikovaná faktami, dobovými prameňmi, či napríklad aj otázkami. Jednou z množstva otázok v tejto Háberovej knihe je aj tá, kto poveril Jána Kabelíka pitvou Štefánikovej mŕtvoly, keď v tom čase bol de facto a de iure nepriateľským vojakom Rakúsko – Uhorskej armády, ktorý prísahu vernosti ČSR podpísal až v júni 1919?

Novota sa vo svojej knihe snaží o priblíženie tejto udalosti (smrti generála Štefánika) ale nedokázal sa  vyhnúť emóciám, čo mi ako čitateľovi dosť prekáža. Bol teda Štefánik po prílete zastrelený, či nie? Obaja autori sa zhodli v tom, že poodhaliť závoj nad touto záhadou, by pomohla exhumácia kostrových Štefánikových pozostatkov z mohyly v Brezovej pod Bradlom. Aj ich exhumácia a dôkladné prešetrenie generálovej smrti by vzťahom medzi Čechmi a Slovákmi, ktorí žijú vo vlastných štátoch, ale spája ich spoločná minulosť, veľmi pomohli!!!  Alebo sa bojíme minulosti?

 

LEN taká úvaha!

24.03.2025

Nechcem nikomu bortiť sebavedomie, ale pokiaľ som správne pochopil, tak slintačka a krívačka je vírusové ochorenie. A nakoľko je to ochorenie, určite sa to musí dať aj nejakým spôsobom liečiť. A doteraz som nezaregistroval ako občan tejto republiky v médiách a ani nikde inde, že by sa toto ochorenie chystal niekto liečiť. „lieči“ sa tu iba vybíjaním a [...]

Des a panika, pastierov a ich ovečiek taktika! ! !

20.03.2025

Počujete to békanie? To sa nám ovečky rozbékalii od desu! Ako obranný mechanizmus na zakrytie aj svojho lapania po dychu zvolili zosmiešňovanie. Koho? Splnomocnenca vlády Kotlára, ktorý si “dovolil” uviesť, že injekcíka “slobody”, ktorú dostali do delta svalu a ktorá má skutočne pochybný pôvod a vývoj, nemusí byť zrejme to pravé oslobodzujúce.Nie som [...]

Byť centrom pozornosti je fajn vec (Krátke monológy už bývalého diktátora XVI)

11.03.2025

Bývalý diktátor chodil po kancelárii ako tiger v klietke. Prieskumy verejnej mienky jeho strany ho nepotešili! Ostal by s necelými 4percentami pred bránami parlamentu. Sadol si za stôl, hlavu vložil do dlane, privrel oči a tuho rozmýšľal. Jeho ego psychiatrického pacienta bolo v troskách. Nepomohlo ani tričko “Bojovník proti mafii”. ľudia ho neznášali, smiali sa z [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 338
Celková čítanosť: 1193548x
Priemerná čítanosť článkov: 3531x

Autor blogu