Akýmsi „dobrým zvykom „ sa na Slovensku stáva moralizovanie. Tu ho dostávame od (vy)volencov, od ktorých počúvame priam katastrofické vízie, ktoré končia skoro dvihnutým prstom, že MUSÍME dodržiavať to či ono, čiže aby sme chlípali vodičku, aby sme sa z médií dozvedeli, že síce vodu máme chlípať, ale z ich strany bolo pité vínko plnými dúškami. Viac na (Deväť plus jeden výsmech (vy)volených(? ) do tváre občana – život – Blog – Pravda )
Spontánnosť „nežnej“? Blbosť!
Druhou z mnohých otázok, o ktorej počuť množstvo moralizovania, je naša minulosť. O novembri 1989 sa hovorí mantra ako o „nežnej“ revolúcii, o ktorej sa Ľudvík Zifčák alias Martin Šmíd („zabitý“ študent na Národní třídě počas demonštrácie 17.11.1989) vyjadril v jednom rozhovore ako o „demonštrácii, v ktorej spontánnosť môže veriť len blb.“ Roky 90. 20.storočia boli o.i poznačené aj názorovou pestrosťou a z množstva denníkov (názorov) bola možnosť voľby. Dnešné niektoré „ mienkotvorné“ denníky sú skôr o velebení pedofílie, či o„“únikoch“ zo súdnych spisov. Nie je tomu inak ani pri názoroch na slovenskú históriu – najmä na históriu Slovenska v 20.storočí.
Bojíme sa minulosti?
Áno, bojíme, dokonca máme schopnosť zamlčať to pozitívne z toho- ktorého obdobia. Inak tomu nie je ani v prípade vojnovej Slovenskej republiky, ktorá (to nech sa na mňa nikto nehnevá) je vnímaná len cez odsun jednej skupiny obyvateľstva. Prečo najmä staršia generácia (žiaľ už vymiera) o ňom hovorí len kladne? Zložitosť vzniku vojnovej SR opísal Karol Sidor v knihe Takto vznikol Slovenský štát. Ľudia sa z hľadiska životnej úrovne nemali dobre, ale ani zle! Ale(prepáčte mi iróniu) určite lepšie ako v Protektoráte Č echy a Morava… O hospodárstve vojnovej SR podáva svedectvo Gejza Medrický (minister hospodárstva vojnovej SR)v knihe Minister spomína. Podotýkam, že spomínané knihy boli verejne prístupné a dnes (hoci s ťažkosťami ) sa dajú kúpiť v antikvariáte… Ako je známe, tak na čele vojnovej SR stál Jozef Tiso, o ktorom mnohí hovoria ako o vojnovom zločincovi. Neberiem nikomu tento názor, ale nevidel som dôkaz (link) v podobe listiny či nejakej inej formy dôkazu, ktorá by takéto tvrdenie podporovala. Ak ho niekto má, nech ho uvedie…
Názorová normalizácia?
Ako názorová normalizácia (aj keď som ju nezažil, čo som nahrádzal čítaním aj o tom období) mi pripadá, že „ vyšetrovateľ NAKA obvinil 10 z 11 poslancov OZ vo Varíne z prečinu podľa § 422 ods.1 Trestného zákona – z prejavu sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii smerujúcej k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd.“ Prečo? Preto, že ako zvolení zástupcovia si „dovolili“ nehlasovať za návrh svojej kolegyne Lenky Tichánkovej , ktorá sa snažila o premenovanie Ulice J.Tisa vo Varíne. Zároveň si vyslúžila za túto iniciatívu ocenenie Biela vrana. Otázkou tiež zostáva, na kandidátke ktorej politickej strany, ktorá s takou radosťou chce poslať svojich kolegov – poslancov do basy sa táto „vrana“objaví…
V Čechách v tom majú jasno!
„Hácha totiž během protektorátu musel spolupracovat s nacistickým Německem a komunisté jej po válce označili nálepkou kolaboranta. Podle autora projektu Háchovy známky Radka Gálise však zachránil životy řady Čechů. „ uvádza sa v článku o známke s portrétom prezidenta Protektorátu Čechy a MoravaJudr. Emila Háchu (Jediný prezident, který chyběl. Hácha po 80 letech poprvé na známce – iDNES.cz). Známku s jeho podobizňou vydala Česká pošta. Ako správa ďalej uvádza:“ Projekt musela schválit komise České pošty, která posuzovala, zda je motiv v souladu s českými zákony a zda nepodporuje zakázanou organizaci. Ta požadovala také souhlas historiků. „
Bude Jozef Tiso na známke?
Zberatelia známok vedia o tzv.prezidentských známkach s portrétom vtedajšieho prezidenta vojnovej Slovenskej republiky..Numizmatici zase o minciach vojnovej SR, do ktorých bolo pridávané striebro. O dôvodoch píše vtedajší minister hospodárstva vojnovej SR vo knihe Minister spomína. K môjmu prekvapeniu sa mi nepodarilo nájsť na internetovej stránke Slovenskej pošty možnosť vydania (aj keď v obmedzenej miere) vlastnej známky s ľubovolným motívom, podobným ako to bolo v susednom Česku. Na záver pripájam záujemcom okrem zopár vyjadrení o Jozefovi Tisovi a jeho činnosti pri zachraňovaní ľudí pred odsunom (Desiatich poslancov z Varína obvinila NAKA, pretože nehlasovali za premenovanie ulice pomenovanej po bývalom prezidentovi Slovenského štátu Dr. Jozefovi Tisovi – (slovanskenoviny.sk) aj otázku: „Bude Jozef Tiso na známke?“
Prašìvec, prestaň fetovať a zorientuj sa ...
Nebude. Spoločnosť na vysporiadanie sa s... ...
Prašìveç, čítaj, uč sa a vzdelávaj sa. ...
Praŝĭvec, stále fetuješ??? Máš problém s... ...
Praŝĭvec, prečo stále KLAMEŠ??? ...
Celá debata | RSS tejto debaty