Založ si blog

Minulosť v spomienkach – Búranie podhradia. Stavba Mostu SNP / Juraj Bončo, Ján Čomaj

Napriek tomu, že nežijem v minulosti, ale v prítomnosti, pričom sa nesmelo dívam do budúcnosti, sa mi roztriasli ruky. Prečo? Už samotný názov knihy, Búranie Podhradia – stavba Mostu SNP, bol toho silným dôvodom. Ponúka nám na svojich stranách množstvo historických fotografií, ktoré verne zachycujú miesta, ktoré sú pre ľudí v Bratislave už minulosťou.

Množstvo fotografií, z ktorých niektoré vznikli aj vďaka náhode, keď si mladý zamestnanec televízie Juraj Bončo kúpil fotoaparát a zachytával premeny mesta, ktoré sa muselo prispôsobovať rastúcemu počtu obyvateľov. Vďaka tomu vznikli unikátne zábery búrania bratislavských častí Podhradia, ktoré museli neskôr ustúpiť výstavbe nového Mosta SNP, ktorý nahradil starý propeler, slúžiaci dovtedy ako spojnica medzi mestom a Petržalkou.
Kniha približuje aj myšlienky a návrhy, ako drastický zásah (aj zbúranie Podhradia), ktoré, aj napriek chudobe svojich obyvateľov bol určitým koloritom Bratislavy, zmierniť. Mesto potrebovalo mosty, to bol fakt. „Prvý z nich mal byť diaľničný most v predĺžení Mlynskej doliny, ktorý by sa na petržalskej strane napojil na budúcu diaľnicu do Viedne a Budapešti s vyústením do autostrády na Žilinu… V tom čase už bola spracovaná koncepcia druhého mosta, ktorý by spájal centrum Bratislavy s budúcou novou štvrťou… Most podľa pôvodného návrhu vyzeral zboku ako dve tenké linky. Horná – vozovky. Dolná – promenáda…“ Dva mosty cez Dunaj ale neboli schválené. Cesty a nájazdy na most sa museli rozšíriť, aby vyhovovalo aj kamiónom. „Na mape mesta sa vyznačovali ďalšie objekty na likvidáciu.“ Na druhej strane je zase pravdou, že objekty Podhradia, ktoré boli zbúrané, vyzerali v 60. či 70. rokoch dosť úboho. Ako v knihe píše Štefan Šlachta, hlavný architekt Bratislavy: „Vtedajšia spoločnosť prijímala už s úľavou, že sa tieto domy búrali a ľudia sa s vďakou sťahovali z pavlačových domov Vydrice do panelákov v Ružinove. Pre Poliakov bola obnova palácov vo varšavskom Starom Meste, zničených Nemcami, vlasteneckou povinnosťou, my sme si však tie domy nechali spadnúť sami – a neboli to žiadne paláce.“ Faktom ostáva, že vzhľad Bratislavy dostal v minulosti nejeden úder pod pás. Je len na ľuďoch (najmä odborníkoch), aby nepodľahli a nenechali sa ovplyvniť peniazmi od rôznych developerských záujmových skupín a aby vzhľad Bratislavy oprávňoval pre jej pomenovanie z čias minulých : KRÁSAVICA NA DUNAJI. Táto kniha je nepochybne zážitkom nie len pre Bratislavčanov. Fotografie s atmosférou a faktografické informácie obohatia každého milovníka tohto typu kníh.

foto: internet

Ako sa odpútava pozornosť?

19.06.2024

Naliehavých otázok máme na Slovensku na riešenie dosť… A ono sa zrejme pre “niekoho” zíde, keď sa troška presmeruje pozornosť, zvýši sa polarizácia spoločnosti, “brnkne” sa na city…. Od volieb v 2023. tu počuť len škrípanie zubov opozície, kadejaké moralizovanie a strašenie priam apokalypsou či už vnútornou, alebo z východu od [...]

Vitaj panika, ako sa máš?

07.06.2024

V roku 2016 po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA padali slová ľudí z rôznych oblastí spoločnosti, že sa vysťahujú. Exodus sa nekonal, USA sa zmieta v iných problémoch. Na Slovensku sme po parlamentných voľbách v roku 2023 boli tiež svedkami “zajačích úmyslov”, keď nás tu v rôznych spotoch strašii, že 1. októbra 2023 nevyjde Slnko.To, čuduj sa svete, vyšlo a [...]

Dve desaťročia sme v únii: máme dôvod na oslavu?

28.05.2024

Smiať sa či plakať? Posledných desať rokov hľadám odpoveď na otázku:”Aké hodnoty má únia prezentovať? Čo nám priniesla Určite boli aj pozitíva, ale osobne vidím hlavne tie negatíva… ale poďme po poriadku: Môj bývalý spolužiak je z mesta, kde bola minimálne od roku 1969 tradícia výroby cukru. Stál tam v rámci ČSS(F)R a neskôr SR najmodernejší [...]

Chorvátska dopravná polícia

Bomba, granát či mína? Pri Zadare vybuchlo auto, zomrelo dieťa z Česka

20.06.2024 10:23, aktualizované: 11:10

Denník Zadarski uviedol, že vozidlo zastavilo na odpočívadle kvôli poruche vozidla.

Peter Pellegrini

Voliči Smeru očakávajú, že Pellegrini zmierni napätie v spoločnosti, voliči PS sú skeptickí

20.06.2024 10:08

Až takmer 88 percent voličov Smeru očakáva, že Pellegrini sa pokúsi vyvažovať prípadný negatívny vplyv vlády a parlamentu na spoločnosť.

Peter Kotlár

21-tisíc obetí. Kotlár tvrdí, že žiadna pandémia nebola. Majerský: SNS prerástla Dolinkovej cez hlavu

20.06.2024 10:04

KDH vyzýva vládu, aby odvolala splnomocnenca kvôli jeho postojom voči pandémii a neprijatím predpisov WHO.

Pungsan / Pes / Vladimir Putin / Kim Čong-un /

Kim daroval Putinovi vzácne plemeno loveckých psov. Ide o národný symbol KĽDR

20.06.2024 09:46

Psy plemena Pungsan sú považované za vzácne, severokórejci ho považujú za národný symbol krajiny najmä vďaka svojej pokojnej povahe a vernosti.