Založ si blog

Minulosť v spomienkach – Búranie podhradia. Stavba Mostu SNP / Juraj Bončo, Ján Čomaj

Napriek tomu, že nežijem v minulosti, ale v prítomnosti, pričom sa nesmelo dívam do budúcnosti, sa mi roztriasli ruky. Prečo? Už samotný názov knihy, Búranie Podhradia – stavba Mostu SNP, bol toho silným dôvodom. Ponúka nám na svojich stranách množstvo historických fotografií, ktoré verne zachycujú miesta, ktoré sú pre ľudí v Bratislave už minulosťou.

Množstvo fotografií, z ktorých niektoré vznikli aj vďaka náhode, keď si mladý zamestnanec televízie Juraj Bončo kúpil fotoaparát a zachytával premeny mesta, ktoré sa muselo prispôsobovať rastúcemu počtu obyvateľov. Vďaka tomu vznikli unikátne zábery búrania bratislavských častí Podhradia, ktoré museli neskôr ustúpiť výstavbe nového Mosta SNP, ktorý nahradil starý propeler, slúžiaci dovtedy ako spojnica medzi mestom a Petržalkou.
Kniha približuje aj myšlienky a návrhy, ako drastický zásah (aj zbúranie Podhradia), ktoré, aj napriek chudobe svojich obyvateľov bol určitým koloritom Bratislavy, zmierniť. Mesto potrebovalo mosty, to bol fakt. „Prvý z nich mal byť diaľničný most v predĺžení Mlynskej doliny, ktorý by sa na petržalskej strane napojil na budúcu diaľnicu do Viedne a Budapešti s vyústením do autostrády na Žilinu… V tom čase už bola spracovaná koncepcia druhého mosta, ktorý by spájal centrum Bratislavy s budúcou novou štvrťou… Most podľa pôvodného návrhu vyzeral zboku ako dve tenké linky. Horná – vozovky. Dolná – promenáda…“ Dva mosty cez Dunaj ale neboli schválené. Cesty a nájazdy na most sa museli rozšíriť, aby vyhovovalo aj kamiónom. „Na mape mesta sa vyznačovali ďalšie objekty na likvidáciu.“ Na druhej strane je zase pravdou, že objekty Podhradia, ktoré boli zbúrané, vyzerali v 60. či 70. rokoch dosť úboho. Ako v knihe píše Štefan Šlachta, hlavný architekt Bratislavy: „Vtedajšia spoločnosť prijímala už s úľavou, že sa tieto domy búrali a ľudia sa s vďakou sťahovali z pavlačových domov Vydrice do panelákov v Ružinove. Pre Poliakov bola obnova palácov vo varšavskom Starom Meste, zničených Nemcami, vlasteneckou povinnosťou, my sme si však tie domy nechali spadnúť sami – a neboli to žiadne paláce.“ Faktom ostáva, že vzhľad Bratislavy dostal v minulosti nejeden úder pod pás. Je len na ľuďoch (najmä odborníkoch), aby nepodľahli a nenechali sa ovplyvniť peniazmi od rôznych developerských záujmových skupín a aby vzhľad Bratislavy oprávňoval pre jej pomenovanie z čias minulých : KRÁSAVICA NA DUNAJI. Táto kniha je nepochybne zážitkom nie len pre Bratislavčanov. Fotografie s atmosférou a faktografické informácie obohatia každého milovníka tohto typu kníh.

foto: internet

DALI BY STE SI REZEŇ Z 3D TLAČIARNE ČI LABORATÓRIA?

14.11.2022

S odstupom času sa mi javí film „Krídielko alebo stehienko“ v hlavnej úlohe s L.Funesom, v postave vydaveteľa známeho gastronomického sprievodcu Charlesa Duchemina, ako humorne spracovaná realita dnešných dní Podľa neho je „jedlo jedna zo slávnych tradíc sladkého Francúzska.“ Za tento postoj má medzi majiteľmi reštaurácii nepriateľov, z ktorých najväčší je [...]

Prvý mimozemšťan v SR konečne odfotený! !! (Podarilo sa s mimozemšťanmi nadviazať kontakt? )

02.11.2022

S nesmiernou radosťou a hrdosťou na investigatívny tím agentúry JPP vám prinášame foto prvého mimozemšťana v SR, ktorého náš fotoreportér odfotil pri platení v jednom zo supermarketov v Košiciach. Zo začiatku si aj náš fotograf myslel, že ide o pozostatok Helloweenu – nejakého zabudnutého účastníka párty, avšak pri pokuse o nadviazanie spojenia s ním [...]

Budú vracať pokuty?

25.10.2022

Obdobie rokov 2020-2022, označované aj ako „PANDÉMIA C19,“ alebo aj ako „PANDÉMIA MOZGU“ sa chtiac či nechtiac zapíše do histórie rôznymi udalosťami, z ktorých jedna sú pokuty za „nedodržiavanie proti pandemických opatrení.“ Inak povedané: Nemali ste rúško, respirátor, či vás chytila polícia vo večerných hodinách mimo domu, dostali ste pokutu. Druhou [...]

Bagdádí

Islamský štát zmizol z očí. Čaká na ďalšiu príležitosť?

07.12.2022 07:00

Byť šéfom teroristickej organizácie Islamský štát je momentálne mimoriadne rizikové povolanie.

Ukrajina Rusko vojna Cherson útok uarus

Ruská armáda na Donbase popravila 21 dezertérov, tvrdí velenie ukrajinských síl

07.12.2022 06:43

Prigožinova žoldnierska skupina naverbovala do bojov na Ukrajine tisíce trestancov.

Peniaze / Euro /

Väčšina Slovákov má problém vyžiť z platu. Akú majú šancu si polepšiť?

07.12.2022 06:05

Bude budúci rok prajný na hľadanie si novej práce, ak sa rútime do recesie? A ako sa na pracovnom trhu prejavuje starnutie populácie a v čom robia firmy chybu, ktorá ich dobehne neskôr?

Ukrajina, vojna, Bachmut

ONLINE: USA: Nedovoľujeme ani nenabádame Ukrajinu útočiť za jej hranicami

07.12.2022 05:55, aktualizované: 07:55

"Poskytujeme Ukrajine to, čo potrebuje na použitie na svojom suverénnom území – na ukrajinskej pôde," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price.