Založ si blog

Alexandra Dubčeka nezastavili

 

 

 

 

 

 

Odhadujem, že za takých 30 – 40 rokov bude hlasovanie o tom, kto a akou mierou z politikov sa zaslúžil o (ne)priaznivý vývoj na Slovensku po roku 1989. Mnohí z nich, ktorí  za posledných 30 rokov v politike  pôsobili, upadli pomaly do zabudnutia, iní tam pomaly smerujú. Jeden z nich ale  z myslí ľudí nevymizne: Alexander Dubček.

Jeho životu, osobe je venovaný  román Jozefa Banáša  Zastavte Dubčeka! A priznám sa, aj nevydarená, dosť tendenčná recenzia v jednom slovenskom denníku podnietila moju zvedavosť a chuť si ju prečítať….

Na základe svedectiev, spomienok Dubčekových spolupracovníkov, priateľov, susedov a ľudí, ktorí s ním prišli do kontaktu, cítiť, že Banáš zvolil pri jej písaní kombinovaný beletristicko-historický spôsob, keď v knihe použil tieto, spolu s bohatým množstvom literatúry, na ktorú odkazuje v jej závere . Tento spôsob cítiť hneď od prvých  kapitol, kde  autor opisuje  dôvody emigrácie bratov Dubčekovcov a ich život v Amerike v prvých desaťročiach minulého storočia. Už  tu   ukazuje, že aj krátka historická udalosť sa dá napísať pre čitateľa ľahkou a záživnou formou.

Podobne to bolo aj v prípade návratu Dubčekovcov do  ČSR a narodenie malého Alexandra.

 

Naivka? Kariérista?

Ten sa narodil 27.novembra  1921v rodnom dome Ľudovíta Štúra v Uhrovci. Doslova až národná symbolika…

Už v roku 1925 sa malý Alexander vydáva spolu so svojimi rodičmi,  a 300 ďalšími ľuďmi, v rámci priemyselno-výrobného družstva robotníkov, pomôcť budovať socializmus do novo vznikajúceho Sovietskeho zväzu, odkiaľ sa vracajú v čase Mníchova a ohrozenia ČSR v roku 1938. Nasledujúce časti knihy pokračujú životom mladého Dubčeka počas druhej svetovej vojny, jeho odbojovou činnosťou a účasťou v povstaní. Banáš, a v tom, žiaľ, musím s jeho kritikom súhlasiť, sa dopustil  niekoľkých patetických zbytočností, keď do knihy „nalial“ potoky sľz  „oči, v ktorých bol  zvláštny lesk, slzy na krajíčku“…

Zlomovými boli pre Dubčeka až 50.roky, kedy začal ako presvedčený komunista stúpať v rebríčku funkcií Komunistickej strany Československa. Za svoje pôsobenie v KSČ v tomto období, sa stal  kontroverzným. Pre niektorých jeho kritikov bolo akoby malým odškodnením, keď sa Dubček v roku 1968 stal generálnym tajomníkom KSČ, čo bola po prezidentovi druhá najvyššia funkcia v štáte. . Práve ten rok bol „poznačený“ aj jeho snahami o napravenie krívd z minulosti a zrušením niektorých  zákazov (vycestovať na Západ či zrušenie cenzúry) Priam étericky na mňa pôsobia zábery, na ktorých Dubček, hoci nebol dobrý rečník, dokázal priviesť republiku do varu a  vedieť  ju nadchnúť pre ideály socializmu s ľudskou tvárou,  ktorý 21. augusta 1968 „dočasne“ prerušili vojská Varšavskej zmluvy. Odpoveď na otázku v medzitulku, si môže dať spoľahlivo čitateľ dať aj sám.   Na základe spomienok pamätníkov Banáš verne opisuje v ďalšej časti knihy Dubčekov život, radosti ale hlavne existenčné starosti, keď sa podobne , ako niekoľko sto tisíc ľudí v býv.Československu , dostal do súkolia tzv. normalizácie po roku 1968. Aj v tom čase dokázali niektorí ľudia prejaviť sympatie a náklonnosť k človeku, ktorý sa stal symbolom obrodného procesu, hoci sami sa za ne dostali do pozornosti obávanej Štátnej bazpečnosti. V novembri 1989 Dubček veril, že je možný návrat k ideálom „socializmu s ľudskou tvárou.“ Čoskoro ale zistil, že to nie je tak. Dostal sa  po vyše 20 ročnej prestávke opäť do politiky a funkcie prvého ponovembrového predsedu Federálneho zhromaždenia  ČSSR . V poslednej tretine knihy môžeme sledovať jeho politické a súkromné radosti a starosti. Tieto  boli prerušené tragickou dopravnou nehodou 1. septembra 1992, pri ktorej bol A.Dubček ťažko zranený. Dodne nevysvetlené príčiny autonehody a aj nevysvetlený obsah čierneho kufríka, ktorý mal zo sebou, sú otázky, na ktoré sa už odpoveď asi tak skoro nedozvieme.  V každom prípade sa túto knihu oplatí prečítať. Je písaná ľahko, sviežo a jazykom, ktorý túto osobnosť našich novodobých dejín a jej životný príbeh, dokáže priblížiť každému z nás…

 

 

poznámka: Už v čase vydania tejto knihy sa HOVORILO, že táto kniha má osobu A.  Dubčeka PRIBLÍŽIŤ, čo sa jej autorovi aj podarilo.  Kniha si ani nerobí ambíciu niečo objavovať!!!  Doslova objavný bol pre mňa fakt, že v lete 1968 boli na západnej hranici ČSSR zhromaždení vojaci a bojová technika štátov „kapitalistického“ bloku, čo mi aj potvrdil bývalý vojak (ZVS) Západného vojenského okruhu… Považujem za nanajvýš TRAGICKÉ pre  ďalší vývoj Slovenska, keď sa kniha  posudzuje LEN podľa  jej autora BEZ akejkoľvek znalosti jej obsahu!!!

Tri veľké pukliny v štáte

12.03.2024

Puklina právna: Najmä od volieb 2023 tu počúvama slová o nejakom „ohrozovaní“ právneho štátu. Dovoľte mi teda otázku: Čo sme tu mali do volieb 2023? Kde boli podobné hlasy, keď na Slovensku určovali život doslova miestodržiteľské vyhlášky bývalého hlavného hygienika? A na internete sa objavili aj štúdie v podobe oznamov, že Slovensko má byť nejakou [...]

Ako kope umierajúci kôň? (Všetci prezidenti naši)

31.01.2024

Naši? Už dávnejšie som na margo otázky prezidenta uviedol knihu „Kandidát“ od autorskej dvojice Michal Havran a Maroš Hečko… Ponechajme teraz stranou kontroverzie, ktoré prináša jeden zo spoluautorov. Kniha ponúka niekoľko otázok a aj odpovedí. Prvou z nich môže byť odpoveď na otázku ako sa neznámy kandidát dostane do kresla prezidenta republiky. [...]

„Lepia“ sa hoaxy?

30.01.2024

Mali sme tu reklamu, podľa ktorej si treba dávať bacha na nekjaké „hoaxy“, ktoré sa vraj majú na človeka prilepiť. Nebudete mi veriť, na mňa sa nelepia! Prečo? Pri (termínom IT vyjadrené v terabajtoch) informáciách, sa snažím si zachovať otvorenú myseľ a brať nejakú informáciu nie hneď ako hoax, zjednosušene blbosť, ale akože tá informácia existuje [...]

Štefan Harabin, ta3

VIDEO: Prezidentský kandidát Štefan Harabin. Rusko nepovažuje za agresora, chce neutralitu Slovenska

19.03.2024 07:00

O post prezidenta Slovenskej republiky vo voľbách v roku 2024 sa uchádza 11 ľudí.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Michel: Aby bol v Európe mier, musí sa pripraviť na vojnu. Volá po vojnovej ekonomike

19.03.2024 06:15, aktualizované: 07:16

Ak nebude reakcia EÚ správna a neposkytne Ukrajine dostatočnú podporu, aby zastavila Rusko, budeme ďalší na rade, tvrdí šéf Európskej rady Michel.

Putin

Putinov triumf odobrili hostia z AfD. Ako ruské voľby "monitorovali" extrémisti z Nemecka

19.03.2024 06:00

Aby prezidentským voľbám dodal zdanie legitimity, Putin si ako pozorovateľov pozval poslancov nemeckej strany AfD.

anketa, kandidáti na prezidenta 2024

ANKETA: Osem kandidátov na prezidenta odpovedalo na 19 otázok. Tu sú všetky odpovede

19.03.2024 06:00

Do ankety sa zapojilo 8 z 10 kandidátov. Líder SNS Andrej Danko sa vzdal v prospech Štefana Harabina. Milan Náhlik a Štefan Harabin do uzávierky neodpovedali.