Rok 2020 sa zapíše do histórie s prívlastkom čudný. A treba k tomu slovu dodať aj prívlastok koronový. Stále proti niečomu bojujeme, kto nezdieľa patričné bojové nadšenie a patričnú korona hystériu, je dobre že nie nepriateľ…
Haló, pravá ruka, čo robíš?
Zbystril som pozornosť pri testovaní, ktoré postavilo do pozoru celú republiku a má byť vraj dobrovoľné! Hm, ťažko možno hovoriť o dobrovoľnosti s nožom na krku, nie? A tak sa na rôznych portáloch objavili správy o zamestnávateľoch, ktorí sú síce radi, že po všetkých „downoch“ ešte fungujú, ale, zrejme „preventívne“ dávajú svojim zamestnancom za povinnosť sa testovania halogénovými testami zúčastniť…
Je bohyňa Justícia fakt slepá?
Advokát Peter Ivor vo svojom stanovisku z portálu Infovojna.sk, označuje hrozby zamestnanom, ktorí sa nepodrobia testu na Covid – 19 za trestný čin nátlaku. A dodáva:“ V našom právnom poriadku nie je ustanovená žiadna zákonná povinnosť na podrobenie sa povinnému testovaniu, t.j. odoberaniu telesných vzoriek a biologického materiálu fyzickej osoby.“ A ďalej dodáva:“ Sama vláda SR označila testovanie na Covid-19 ako dobrovoľné, nie je a ani nebolo nijakým právnym aktom nariadené, pričom je však zo strany samotných verejných činiteľov, či orgánov verejnej moci, či iných subjektov vyvíjaný zjavný nátlak na občanov cez rôzne nepriame hrozby straty príjmu, resp. hrozby nevzniknutia nároku na karanténnu PN a pod., kedy sa snažia podmieňovať výkon podnikania, či zamestnania negatívnym testom na Covid-19, čo je v rozpore s Ústavou SR i ústavným zákonom č. 227/2002 Z.z., na základe ktorého vyhlásila vláda núdzový stav.
Všetky uvedené hrozby sú v ROZPORE s ÚSTAVOU a NEZÁKONNÉ a takýto nátlak zo strany zamestnávateľa, iného subjektu, či samotného orgánu verejnej moci môže dokonca napĺňať aj znaky skutkovej podstaty trestného činu Nátlaku podľa § 192 ods. 1 a 4 Trestného zákona.
V našom právnom poriadku nie je ustanovená žiadna zákonná povinnosť na podrobenie sa povinnému testovaniu, t.j. odoberaniu telesných vzoriek a biologického materiálu fyzickej osoby.
Podľa Čl. 2 ods. 2 Ústavy SR nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá, preto ak nemáme ustanovenú právnu povinnosť absolvovania testovania na Covid-19, nemôže to ani zamestnávateľ od zamestnanca požadovať ako podmienku pre výkon práce. Ak by eventuálne aj bola nariadená karanténa napr. osobám bez testu na Covid-19, zamestnávateľ je v takom prípade povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci podľa § 141 ods. 1 Zákonníka práce.
Záverom, ak by zamestnávateľ z vyššie uvedeného dôvodu skončil pracovný pomer so zamestnancom výpoveďou, alebo okamžitým skončením, takéto skončenie pracovného pomeru by malo byť podľa § 79 Zákonníka práce ncplatné.
Čo na záver? Osobne mi je viac ako…. z pomyslenia, že akékoľvek práva zamestnancov sú salámovou metódou obmedzované a mantou sa stáva PENIAZE a ZISK za aj tú najvyššiu cenu…
Celá debata | RSS tejto debaty