Založ si blog

Bojíme sa minulosti II? („Vitajte“ emócie? )

Na prvý pohľad rečnícka otázka, ktorá si zaslúži len nerečnícku odpoveď: ÁNO. Bojíme sa minulosti – vlastnej histórie. Ba, dá sa povedať, že žijeme v určitom smere aj v sladkej nevedomosti…

Knižky, o ktorých bude reč, pochádzajú od dvoch rôznych autorov, ale venujú sa rovnakej téme. Dokonca pre niekoho tak nepríjemnej, že je schopný  kvôli nej aj robiť autorovi väčšie či menšie nepríjemnosti.

Svoje o tom vie Stanislav Háber, autor kníh Štefánik po pristátí zastrelený? či Exhumujme Štefánika. Druhá kniha je  od Mikuláša Novotu, s názvom Údery pod pás. Obe  knihy majú spoločnú snahu – priblížiť dôvody tragickej smrti generála  Milana Rastislava Štefánika, ktorý tragicky zahynul pri leteckom nešťastí 4.mája 1919. Zjednodušene povedané: Štefánik zahynul pri leteckom nešťastí… Je to naozaj pravda? Spoločná odpoveď je: NIE. Obaja autori vo svojich knihách približujú situáciu v Európe krátko pred a po I.svetovej vojne. Píšu o „súperení“ veľmocí, ako aj o „krájaní“ strednej Európy a vzniku nových štátov aj na troskách  Rakúsko – Uhorska. Ruka v ruke s ním ide aj odboj, snažiaci sa o vytvorenie budúceho spoločného štátu Čechov a Slovákov. A, samozrejme, nechýbajú ani rozpory medzi hlavnými predstaviteľmi odboja: T.G.Masarykom, E.Benešom a M.R.Štefánikom. Pričom spory Beneša so Štefánikom prerástli až do osobnej nenávisti. Prečo? Háber o tom vo svojej knihe píše: „Po Štefánikovej smrti  musela talianska vojenská misia ustúpiť francúzskej a odovzdať im velenie aj nad Slovenskom. Pritom Talinsko poskytlo Česko – Slovenskej republike při jej vzniku štedrú pomoc, ktorá sa vďaka náklonnosti Masaryka s Benešom  k Francúzsku nikdy nemusela Rímu vrátiť. A Milan Rastislav obvinil tesne pred svojou smrťou Beneša zo sprenevery peňazí, ktoré mali pochádzať aj od rodákov v zahraničí, a tie mal prehrať v kasíne v Monte Carlu. Štefánik chcel vraj celú udalosť súdne vyšetriť po prílete domov…“

Domov mal priletieť jeden z najvýznamnejších predstaviteľov odboja, ale nikto ho na letisku nečakal…. Prečo???

Vavro Šrobár, poverený minister pre správu Slovenska, išiel sadiť do Skalice lipy a ostatní? Beneša nikde, Masaryka tiež nie!. Vážnosť situácie len dokresľuje výrok Jana Masaryka (syna T.G.Masaryka), ktorý deň pred Štefánikovou smrťou celý vydesený vošiel do precovne českého akademického maliara Kohouta so slovami :“Právě jdu od otce. Jsem vyděšen, zítra bude celá republika v černých zástavách. Obávam se, že tomu už nezabráníme.“ Ako som na začiatku uviedol, obidve knihy približujú rovnakú udalosť – smrť generála Štefánika. Kým u Hábera ako čitateľ oceňujem, že bez obalu a nejakých slovných vypchávok, ide priamo k veci a opisuje udalosti, ktoré pozná či už  z inej literatúry, alebo na základe spomienok svedkov tejtp tragickej udalosti, Háberova kniha Exhumujme Štefánika je skutočne doslova a do písmena historickým thrillerom. Od jej začiatku až po koniec je doslova prešpikovaná faktami, dobovými prameňmi, či napríklad aj otázkami. Jednou z množstva otázok v tejto Háberovej knihe je aj tá, kto poveril Jána Kabelíka pitvou Štefánikovej mŕtvoly, keď v tom čase bol de facto a de iure nepriateľským vojakom Rakúsko – Uhorskej armády, ktorý prísahu vernosti ČSR podpísal až v júni 1919?

Novota sa vo svojej knihe snaží o priblíženie tejto udalosti (smrti generála Štefánika) ale nedokázal sa  vyhnúť emóciám, čo mi ako čitateľovi dosť prekáža. Bol teda Štefánik po prílete zastrelený, či nie? Obaja autori sa zhodli v tom, že poodhaliť závoj nad touto záhadou, by pomohla exhumácia kostrových Štefánikových pozostatkov z mohyly v Brezovej pod Bradlom. Aj ich exhumácia a dôkladné prešetrenie generálovej smrti by vzťahom medzi Čechmi a Slovákmi, ktorí žijú vo vlastných štátoch, ale spája ich spoločná minulosť, veľmi pomohli!!!  Alebo sa bojíme minulosti?

 

Lapá Karol IV. po dychu? (Malý bordel v počte pohlaví I. )

16.07.2024

Keď Karol IV zakladal svojou listinou v roku 1348 po ňom pomenovanú univerzitu v Prahe, určite netušil do akých absurdností sa svet dostane a čo za absurdity sa budú diať na pôde “jeho” univerzity. Prešlo pár storočí, až sme sa dostali do dnešných dní. Niektorí jedinci majú priam ukážkový chaos v počte pohlaví a kričia o dušu spasenú tej skupine, ktorá mala, [...]

O starostiach a “starostiach”.

14.07.2024

Do kategórie “starosti” radím dovolenku. Nie je to starosť, ale predvádzanie sa…. Opantaní peniazmi, konzumom, máme niektorí akosi v láske sa predvádzať… V rôznych anketách v tv či rozhlase o cenách v obchodoch tu odznieva kadečo, zosumarizovane povedané: človek má pocit z blížiacej sa pohromy, ktorá sa má na nás rútiť. “Starosť” [...]

Hlavné motto – žobri?

27.06.2024

K výročiu novembra 1989 chýba síce pár mesiacov, avšak reportérom investigatívneho oddelenia agentúry JPP (jedna pani povedala) sa už teraz podarilo získať zatiaľ predbežné návrhy pamätnej mince k udalostiam 17.11.1989. Predloha vychádza podľa autora predbežného grafického návhu mince z námetu použitého na korunovej československej minci – kľačiacej ženy s [...]

koláž, fotky, mReportér

Legendárna AC/DC v plnej paráde. Najväčší hit rozpálil 100-tisíc ľudí, pozrite si, ako to vyzeralo

27.07.2024 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

Poľsko / Migrácia / Hranice / Kontroly /

Poľsko prijalo zákon uľahčujúci bezpečnostným zložkám použitie zbraní

26.07.2024 22:36

Varšava aj EÚ tvrdia, že Bielorusko a jeho spojenec Rusko migrantov posielajú k hraniciam zámerne v rámci hybridnej vojny.

Robert Fico / Tomáš Taraba /

PS: Taraba je najhorší minister v histórii rezortu. Fico by mal urobiť poriadok

26.07.2024 17:49

Michal Sabo upozornil, že minister počúva najmä záujmové skupiny a nemá úprimný záujem komunikovať s laickou ani odbornou verejnosťou.

Denys Šmyhaľ, Robert Fico, Ukrajina

Fico opäť volal s ukrajinským premiérom o zastavenej rope, navrhol mu riešenie

26.07.2024 17:00, aktualizované: 17:10

Obnova tranzitu časti ruskej ropy je podľa úradu vlády pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá.