Ako sa odpútava pozornosť? (Bojíme sa minulosti? IV)

23. septembra 2020, stefanmichalik, história

 

 

Pozornosť ako taká sa dá odpútať vskutku rôznymi spôsobmi. Za situácie, keď národ chodí s náhubkami na tvárach, deti sa v náhubkoch dusia v školách, padne vhod téma, ktorá, po interrupciách. ešte viacej rozdelí obyvateľov Slovenskej republiky. A takou témou je obdobie pred rokom 1989. V týchto dňoch v NRSR predložila skupina poslancov návrh na zmeny v zákone 125/1996 Z.z  o nemorálnosti a protiprávnosti  komunistického systému.

Zabudneme na to dobré z minulosti?

So záchvatmi „spravodlivosti“ už máme na Slovensku svoje skúsenosti, keď pred pár rokmi  počas svojej „spanilej“ jazdy jeden z pochybných výtvarníkov strhával z pamätníka, venovaného Červenej armáde kosáky a kladivá. Argument? Sú  to komunistickpé symboly. O poliatí busty Vasiľa Biľaka červenou farbou radšej pomlčím… Po mojom príchode do Bratislavy sa mi ako fanúšikovi histórie dostali do rúk fotky jazdeckej sochy Márie Terérie, ktorä stála na dnešnom Štúrovom námestí a bola zničená po vzniku  ČSR republiky v roku 1918.  Priznám sa, bol som týmto činom zhrozený, keďže išlo o umelecké dielo od sochára Jána Fadrusza a Mária Terézia je súčasťou aj našich dejín, či sa nám to páči, alebo nie… Podobne je to aj o období pred rokom 1989. Áno, bolo pre mnohých ľudí tragické, to sa nedá nepriznať!!! Ale za A nasleduje aj B. .. Aj  keď to znie  najmä pre ročníky narodené po roku 1989 čudne (kričia najviac ako im bolo zle!!! :o)))) ale  na obdobie pred týmto rokom  spomína v dobrom čoraz viac ľudí. Taká je  jednoducho  realita… Boli istoty, na rozdiel od dnešnej doby, ich bolo viacej. Kým v minulosti bolo napríklad pre deti a mládež  väčšie množstvo DOSTUPNEJ krúžkovej činnosti. Dnes? Drogy, alkohol, cigarety, sex a až potom nejaké-tie krúžky, či zmysluplnejšie trávenie voľného času.  Zdravotný stav detí či mládeže? Kapitola sama o sebe. Áno, bol Aspergerov syndróm či napríklad poruchy imunity aj v minulosti! Ale nie v takom obludnom množstve ako dnes!!! Bola úcta aj k učiteľom, bolo úsilie niečo vedieť, čo sa o dnešku nedá s úplnou samozrejmosťou povedať…

Ale odbočil som…

Zo samotných návrhov  vyplynulo, že sa  jedná o názor (neberiem ho!!!) niekoľkých jedincov, reprezentujúcich veľmi malú skupinu ľudí a z ich snáh okrem túžby po krvi cítiť aj  orwellizmus  – gumovanie pamäte ľudí, najmä mladšej generácie, ktorá (česť výnimkám) reprodukuje všetko, čo im súčasní „demokrati“ o období pred rokom 1989 servírujú.. Dal by som týmto novodobým „orwellistom“ jeden návrh! Môžem? Keď už tak bažia po morálke a odsudzovaní, nech sa vysťahujú z „králikární“ či viliek (nezávidím) postavených pred rokom 1989 a nech bývajú (ak nie sú rusofóbi) v zemľankách…