Založ si blog

Ničitelia (aj) kníh

Nezabudnem, ako začiatkom 90tych rokov minulého storočia začalo vychádzať niekoľko „konšpiratívnych“ periodík, ktoré doslova a do písmena hasili hlad ľudí po informáciách nielen z histórie vojnovej Slovenskej republiky, o ktorých sa dovtedy len šepkalo. Osobne som ich tiež čítal a nemám pocit, že by to môjmu názoru a vôbec celkovému pohľadu na svet okolo seba nejako uškodilo.

Orwell by pukol závisťou

Kultová kniha 1984 od Orwella mi pripadá len slabým odvarom toho, čo sa deje v oblasti akceptovania odlišného názoru necelých 30 rokov „po novembri 1989“. Poznám prípad, keď slovo „chválenkár“, použité v statuse na sociálnej sieti bolo dôvodom na mesačné blokovanie užívateľa sociálnej siete . Orwell by závidel snahám „aktivistov“, ktoré boli, žiaľ, úspešné o vyradenie mesačníka Zem a vek z predaja v niektorých „marketoch“ . A vyradenie tohto mesačníka z knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti dvoch krajov? Orwell priam závidí!!! Priam moralistické a mentorské sa mi javilo označenie knihy „Neviditeľno“ v jednej sieti kníhkupectiev. Výsledok? Predávala sa ako teplé rožky…

 

Rád ho čítam! Prečo nie?

Nechcem porovnávať, ale v minulosti som rád čítal už žiaľ nebohého Jula Satinského v týždenníku Domino efekt, kde vychádzalo týždeň čo týždeň jeho glosovanie aktuálnej situácie v štáte. Neskôr tento seriál v knižnej podobe pod názvom :“Karavána šteká, psi idú ďalej“ bol nepreplatený… Aj keď som bol vtedy v kategórii –násťročných, rád som ho čítal… Ako červené súkno na býka pôsobí ma určitý názorový prúd poslanec NR SR Ľuboš Blaha najmä svojimi statusmi na sociálnej sieti. Nie je tajnosťou, že aj jeho čítam. Prečo nie? Kúpil som si v jednej predajni kníhkupectva Panta Rhei jeho knižku – výber z jeho statusov na sociálnej sieti. Hneď na obale knihy je niekoho, zrejme alibistický komplex, v podobe neodstrániteľnej nálepky s textom :“Spoločnosť Panta Rhei ako predajca sa nestotožňuje s obsahom tejto knihy.“ Poslenec Blaha avízoval pokračovanie knihy z jeho statusov pod názvom „Nové statusy Ľuboša Blahu.“ Už počujem to škrípanie zubov Juraja Smatanu a jeho úderky

Akoby epilóg

Po troch desaťročiach hry na demokraciu a vzletných fráz o boji za to či ono sme sa dočkali okatého cajchovania kníh s vraj zlým obsahom. Keď už sa v tejto krajine hrajú poniektorí na demokratov, mohli by si občas prečítať napríklad túto myšlienku bývalého prezidenta SR Michala Kováča, ktorú vyslovil pri Správe o stave republiky v roku 1994 :“Aj inak zmýšľajúci Slováci majú právo na svoj názor, svoje presvedčenie!“

Za čo nás EÚ má?

20.01.2020

Motto: "Žiadny štát nemá právo odmietať moslimov..." Iste, výrok je aj dlhší a dovolil som si požičať jeho, tú najpodstatnejšiu, časť za čo sa na mňa dúfam kancelárka Merkelová, viac »

škriekajúci modráskovia

16.01.2020

Strany a straničky sľubujú a voliči sa ako blázni radujú. Padajú slová o férovosti a hrdosti či slušnosti. Musím sa smiať nad úbohosťou „modráskov“, ktorí „kontrovali“ na poslednom viac »

Quo vadis, liberty? (Kam kráčaš, sloboda? )

01.01.2020

Národ uveril v novembri 1989 ľúbivým slovám o demokracii, humanite, slobode cestovania či slobode slova... Demokracia sa nám za tých 30 rokov zmenila na anarchiu, tak vrele pestovanou slovami viac »

krv, krvná skupina, laboratórium, skúmavka

V ruskej Štátnej dume diskutovali o skladoch nebezpečných vírusov

21.01.2020 16:54

Na základe zákona by preto mali vzniknúť špeciálne monitorovacie centrá s konkrétnymi kontrolnými zónami.

panelak torzo vybuch Presov 01

Financovanie prác po výbuchu plynu v Prešove preverí hlavný kontrolór

21.01.2020 16:18

Dôvodom je kritika na sociálnej sieti v súvislosti s objednávkou na záchranné práce v objeme 1,1 milióna eur, ktorú vystavilo mesto.

internet, facebook, ochrana osobných údajov,

Francúzsko ustúpilo USA, odložilo digitálnu daň

21.01.2020 16:11

Francúzsko súhlasilo s tým, že do konca roku 2020 odloží výber novej digitálnej dane uvalenej na nadnárodné technologické firmy.

Dobroslav Trnka, vypočúvanie, NAKA

Trnkovi zrušili obvinenie, ktoré súvisí s kauzou Tipos

21.01.2020 15:57

Bývalého generálneho prokurátora minulý týždeň zadržala NAKA, ale prokurátor rozhodol o jeho prepustení. Teraz zrušil aj jeho obvinenie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 52088x
Priemerná čítanosť článkov: 1736x

Autor blogu

Kategórie